Start Skrzyczne – najwyżej położona restauracja w Szczyrku 1257 m n.p.m.!

kontakt.png

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 515 766 666

Szczyrk to niewielka miejscowość położona w sercu Beskidu Śląskiego w dolinie rzeki Żylicy, u stóp szczytów Skrzyczne i Klimczok. Obecnie miasteczko stanowi ważny ośrodek turystyczno-wypoczynkowy, który zapewnia doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej, jazdy na rowerze (szczególnie kolarstwa górskiego) oraz sportów zimowych. A jak było w Szczyrku przed wiekami? Zapraszamy na krótką lekcję historii.

Śladami pierwszych mieszkańców Szczyrku

Początki Szczyrku zostały udokumentowane w 1630 roku, kiedy to dokonano pierwszego spisu ludności zamieszkującej dolinę Żylicy. Dzięki temu wiadomo, że Szczyrk liczył wówczas 100 mieszkańców (obecnie ok. 5700). Co ciekawe, osada stanowiła bardzo ciekawy miks kulturowy. W XVI wieku tereny te stały się enklawą dla zbiegów i skazańców polskiego pochodzenia, a także ludów koczowniczych z Półwyspu Bałkańskiego. Niektórzy mieszkańcy pochodzili z Niemiec i Austrii, zaś inni przybyli z Czech i Słowacji. W tamtych czasach w Szczyrku osiedlili się również żołnierze z Węgier.

Czym niegdyś zajmowali się mieszkańcy Szczyrku?

Pierwsi mieszkańcy Szczyrku nie zrazili się surowym górskim klimatem ani niezbyt urodzajną ziemią. Jak przystało na górali, trudnili się wypasem owiec – dzięki temu pozyskiwano owczą wełnę na sukno, a dzisiaj w szczyrkowskiej restauracji można zamówić m.in. bryndzę czy oscypek. Mimo trudnych warunków uprawiano ziemię, przy czym ziemniaki – niezwykle popularne w kuchni regionu – dotarły tutaj dopiero w XIX wieku. Mieszkańcy Szczyrku zajmowali się również myślistwem i hodowlą zwierząt, przy czym szczególnym uznaniem cieszyło się bartnictwo (tradycyjna wódka na miodzie Miodula pochodzi właśnie z tych okolic). Karczowano również lasy, co z czasem przyczyniło się do rozwoju gospodarczego miasta.

Rozwój Szczyrku: od produkcji gontów po turystykę

W Szczyrku nie brakowało lasów, dzięki czemu już w XVIII wieku miasto zaczęło dostarczać drewno na Górny Śląsk. W XIX wieku wyrąb drzew przybrał na sile, więc szybko powstały tartaki, które zajmowały się produkcją wyrobów drewnianych, a zwłaszcza pokryć dachowych (czyli popularnych w architekturze góralskiej gontów). Rozwinęła się również produkcja sukna z owczej wełny. Po zakończeniu I wojny światowej miasto zrobiło zwrot w kierunku turystyki. Przyczynili się do tego austriaccy żołnierze, którzy dochodzili do zdrowia w tutejszych lazaretach. Do Szczyrku przyjeżdżali również właściciele fabryk i zakładów przemysłowych, którzy chcieli wypocząć w czystym górskim otoczeniu. Jeszcze przed II wojną światową powstało tu 10 pensjonatów dla turystów, a także schroniska górskie na Klimczoku, Przełęczy Salmopolskiej i Skrzycznem.

Najnowsza historia Szczyrku

Po II wojnie światowej Szczyrk nadal rozwijał się jako miejscowość o charakterze turystyczno-wypoczynkowym. Z czasem osada zyskała popularność także w środowisku sportowców oraz osób, które preferowały aktywne spędzanie wolnego czasu. W 1949 roku na kompleksie skoczni narciarskich Skalite odbyły się 24. Mistrzostwa Polski w Skokach Narciarskich, podczas których na podium stanęli Stanisław Marusarz, Leopold Tajner i Jan Kula. Kilka lat później powstała kolej krzesełkowa na Skrzyczne, która dzisiaj stanowi pozycję obowiązkową dla zwiedzających. Na początku 1973 roku Szczyrk otrzymał prawa miejskie, a obecnie miasto stanowi ważny ośrodek sportowo-wypoczynkowy, który słynie z tras narciarskich oraz szlaków pieszych i rowerowych o różnym stopniu trudności.

Ciekawostki o Szczyrku: